wtorek, 7 kwietnia 2020

Chciałbym wam przedstawić małego Ryśka


Firma ta już nie raz zaskakuje tanim i ciekawym rozwiązaniem właśnie na miarę takich 
pochłaniaczy nowości jak my. Tym razem po wielkim module jakim jest niewątpliwie
SIPEED M1W przyszła pora na coś małego i zaskakującego.  Tak więc to kolejna odsłona 
Open Sourcowego rdzenia RISC-V , ale w minimalistycznym wydaniu.

W dobie dziwnych zachowań amerykanów  miło mieć alternatywę i wybór choćby  pod postacią właśnie małych Ryśków ... a że wszystkie Ryśki to fajne chłopaki  , zatem czas na prezentację małej płytki o sporych możliwościach ... Longan NANO bo tak nazwano tą płytkę , jest o dziwo bardzo miło przygotowany , czerwona soldermaska zdaje się potwierdzać wielki czyn socjalistycznej pracy :


Jak widać na wyżej prezentowanym obrazie ,  niewielkie rozmiary i minimalizm bardzo pasują do tej płytki, którą można porównać do popularnej płytki BluePill  tym razem jednak zamiast STM32F103 lub GD32F103  z rdzeniem ARM znajdziemy właśnie tej drugiej firmy czyli Giga DEVICE 
znanej z produkcji mikrokontrolerów  ST- podobnych (tak jak za czasów PRL  były produkty czekolado-podobne)  tym razem w wydaniu odmiennym z rdzeniem Risc-V  
czyli GD32VF103CBT6,  którego w swej naturze będę nazywał przekornie  Małym Ryśkiem 


Dlatego że jest on najmniejszy rozmiarowo z linii 32VF  firmy Giga Device, i choć można powiedzieć, że to bliźniak wcześniejszego GD32F103,  zamiast rdzenia ARM znajdziemy RISC-V  na jadrze Nucleisys Bumblebee,  któey obsługuje zestaw instrukcji RV32IMAX
i szybkie przerwanie ECLIC. Układ chodź jest niewielki dysponuje :

 • 128KB pamięci FLASH
 • 32KB pamięci RAM
 • 4x uniwersalne 16 bitowe timery
 • 2x podstawowe 16 bitowe timery
 • 1x specjalny 16 bitowy timer
 • WatchDOG
 • RTC
 • Systick
 • 3x UART
 • 2x I2C
 • 3x SPI
 • 2x I2S
 • 2x CAN
 • 1x USBFS w standardzie OTG
 • 2x 10 kanałowe ADC
 • 2x DAC
Warto też zaznaczyć że w porównaniu z cortexem -M3  nasz mały Rysiek jest bardziej ECO -  bowiem jego Kernel zadowala się konsumpcją energii na poziomie 1/3 tego co zużywa M3,
a to już całkiem spore. Longan Nano został pomyślany jako płytka przyjazna dla wszelkiej maści konstruktorów. W zestawieniu minimum uruchomieniowego znajdziemy kwarc 8MHz który rozpędza małego Ryśka do 108MHz , dodatkowo zamontowano kwarc 32.768KHz dla obwodów RTC.  Jest też gniazdo karty TFSD oraz złącze USB TypC .


Płytka jest tak mała że porównanie jej z ponadczasowym 89C51 jest jak najbardziej na miejscu. Piny wyprowadzono podobnie jak w obudowie DIP rzeczonego  C51  dla wygody użytkowania. Znajdziemy też na pokładzie diodę RGB, oraz 2 przyciski pozwalające na włączanie trybu Bootloadera i Resetowania płytki.
Do wgrywania Oprogramowania przewidziano 3 scenariusze :
 1. poprzez USB-C  - używając bootloadera DFU wbudowanego w Ryśka
 2. poprzez UART   - używając bootloadera 
 3. poprzez JTAG   - z użyciem 4 przewodowego interfejsu
AD1.  DFU ....   Giga Device dostarcza sprawnie działający w porównaniu do produktów  bardziej znanych firm jak np ATMEL'owska SAMBA   wygodny interfejs :


AD2.  Również sprawnie działa wgrywanie via serial ....  115200 8in2  wymaga jedynie przełączenia w tryb DFU Serial  poprzez przytrzymanie BOOT i naciśnięcie RESET.  Tu przydałby się np taki mały układzik na 2ch tranzystorach znany z K210 czy ESP32.

AD3. JTAG używa 4 wire  czyli  TDO, TDI, TMS, TCK.  Na chwilę obecną dobrze sobie radzą JTAGI oparte o 2232D i H jak np używany przeze mnie Flyswater z zestawu ESP32-WROVER-KIT oraz J-Link  aczkolwiek tu mała informacja iż wymagają nowego hardware , mój staruszek Ultra+ np nie ma możliwości obsługi RISC-V ze względu na stary hardware niema dla niego aktualizacji Firmware od wersji 6.5x  -- ale SEGGER wymieni na nowszy. (to jest support).Dostępny jest też Sipeed RV Debugger  który na wszelki wypadek postanowiłem posiąść i zamówiłem z ali niemniej przez różne takie nie mam pojęcia czy się mi on dostanie i kiedy.

Po podłączeniu pytki do USB w wersji bez LCD którą posiadam zaobserwujemy miganie naprzemienne diody RGB i świecenie diody zasilania.

Pozostaje nam tylko zainstalowanie sterowników oraz przygotowanie środowiska zalecanego obecnie czyli  port dla platformio dla Visual Studio CODE. Jako że jest to arduinopodobny framework  można powiedzieć że płytka na pewno znajdzie wielu amatorów wśród arduinowców .
o czym świadczy choćby widoczny wyżej pinout na którym wyraźnie widać trendy arduinowego przypisania pinów.

Pozostało mi tylko wspomnieć że :
Płytkę do dręczenia dostarczył niepoprawny kolega z forum Nefarious za co  Dziękuję.
I zapraszam do kolejnych wpisów ... z  małym Ryśkiem ,  zarówno na blogu jak i na naszym forum :)

1 komentarz:

 1. No i widzisz, po to są takie blogi. Właśnie przed chwilą szukałem pinouta nano a tu masz na miejscu :).

  OdpowiedzUsuń