środa, 15 kwietnia 2020

STM32F103 vs GD32VF103

VERSUS


Drobne porównanie dwóch jakże podobnych, a jednocześnie jakże różnych mikrokontrolerów. Pochodzą z firm z różnych światów można powiedzieć.  Choć może w tej samej fabryce je produkują. Tak czy siak,  Chcę tu pokazać różnice i podobieństwa.  Każdy zna mikrokontrolery STM32F103  z rdzeniem ARM Cortex M3,  są popularne  i dostępne dla każdego w szeregu zestawów ewaluacyjnych  zarówno od producenta jak i tańszych z chin. Tu choćby na  myśl może nam przyjść tani mikro płytek jakim jest niewątpliwie BluePill :


Za to mało kto zna firmę Giga Device i ich produkty. Nie którym się może ona kojarzyć z produkcją nazwijmy to produktem STMopodobnym  czyli mikrokontrolerami GD32F103, które w sumie identyczne z produktem STM i można je nazwać chyba Klonami. 

Jednakże nimi się nie będziemy zajmować ale tym drugim produktem jakim jest niewątpliwie Mikrokontroler GD32VF103 , który zamiast udawać stm'a  ma w starym opakowaniu piękny i nowy rdzeń Risc-V.  Ten zaś nowoczesny układ jest oferowany na równie miniaturowej płytce jaką jest niewątpliwie  Longan Nano:


Samych płytek nie będę porównywał bo niema to najmniejszego sensu,  obie są po taniości  choć 
w przypadku pierwszej są podejrzenia o instalację podrobionych układów STM32 (sam jeszcze nie trafiłem).  Niemniej chciałbym się skupić na podstawowych różnicach i podobieństwach tych dwóch układów , które nawet na tych 2ch jakże różnych i podobnych płytkach  wyglądają podobnie.

Zacznijmy więc od informacji podstawowych o nich :

STM32F103CBT6 -- GD32VF103CBT6
LQFP48-OBUDOWA- LQFP48
32Bit ARM Cortex-M3-RDZEŃ- 32Bit Risc-V Bumblebee
20 kB-SRAM- 32 kB
128 kB-FLASH- 128 kB
72 Mhz-TAKTOWANIE- 108 MHz

Jak widać w tej samej obudowie już przy tak skromnych informacjach GD32VF wypada nieco lepiej 
zarówno pod kątem ilości pamięci SRAM  jak i maksymalnego taktowania.  Dodatkowo mamy do dyspozycji nowoczesny open sourcowy rdzeń Risc-V, który obecnie jest na topie i dynamicznie się rozwija. Co lepsze za Risc-V firmy produkujące układy nie muszą wnosić astronomicznych opłat licencyjnych. Nie jest też obarczony sztywnymi zasadami jak rdzeń ARM. Dzięki czemu powinniśmy my konstruktorzy otrzymywać relatywnie tani i maksymalnie wydajny produkt. 
Ma to sens i do mnie przemawia. Tym bardziej, że płytka Longan Nano jest tania i bardzo bogato
wyposażona. Ale wróćmy do meritum ....
---  akurat nie to meritum miałem na myśli :)  jednak jest trochę tu też na rzeczy bo urzeka mnie tak samo jak ów Longan z Risc-V.  Ale o retro sprzętach może porozmawiamy kiedy indziej. 
Co do wnętrzności w sumie wiele pisania nie będzie , gdyż w zasadzie poza ilością pamięci SRAM czy Rdzeniem dostępne piny GPIO, Interfejsy czy Magistrale są zasadniczo w obu przypadkach takie same,  trudno żeby brakowało GPIO czy RTC, SysTicka  itp...  tu istota może być ilość dostępnych interfejsów :

STM32F103CBT6 -- GD32VF103CBT6
-RTC-
-SysTick-
-WatchDOG-
3-USART- 3
2-I2C- 2
2-SPI- 3
-I2S- 2
1-CAN- 2
1-USBFS(OTG)- 1
2x 12bit (16kanałów)-ADC- 2x 12bit (16 kanałów)
-DAC- 2x 12Bit 

Łatwo nie jest ... zawsze tak samo tu coś więcej tam coś mniej , ale jest łatwiej dzięki temu że fizycznie są niemal identyczne, pasują do siebie pin w pin, nawet oznaczenie mają niemal identyczne  co pozwala ładnie je porównywać właśnie w taki sposób.  Nie mniej tu też widać że jest w GD32VF trochę bogaciej.  W tej samej obudowie dostajemy trochę więcej tego samego, ale i dodatkowo 2x I2S oraz 2x 12bitowy DAC , który może się nam przydać. 
W przypadku TIMER-ów też mamy w  GD32VF  więcej bowiem dostajemy :
  • 4 uniwersalne 16bitowe  timery
  • 2 podstawoew 16bitowe timery
  • 1 zaawansowany 16bitowy Timer (PWM)
A timerów nigdy za wiele. Przydają się dosłownie do wszystkiego i wszędzie i zawsze ... Z nowości możemy znaleźć  Enhancement Core-Local Interrupt Controller (ECLIC), (w ARM jest NVIC), zaś GPIO zostały podłączone do dwóch szyn APB.  Ponadto Risc-V  pobiera znacznie mniej energii od ARM co może mieć decydujące znaczenie w przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie. 
Tymczasem pisałem gdzieś po drodze, że zarówno STM32F103CBT6 jak i GD32VF103CBT6 można stosować zamiennie gdyż są zgodne pinowo zobaczmy :

Dokładnie pin to pin. Sami więc pewnie zauważyliście, że daje nam to możliwość prostego wdrożenia bez zmian sprzętu który był dostosowany do układów STM32F103CB , co na etapie rozwoju i przejścia na nową platformę sprzętową jest nie bez znaczenia i drastycznie obniża koszty przejścia na nowe układy. 

Zerknijmy jeszcze tylko na schematy blokowe obu układów : 


Cóż na tym mogę zakończyć to porównanie.  Nie odpowiedziałem na żadne pytanie i chyba celu nie osiągnąłem. Otarłem się jedynie o wierzchołek góry lodowej. Jednakże do do mnie to przemawia i jak zapewne zauważyliście polubiłem tego Małego Ryśka.  

Tymczasem bawiąc się longanem i poznając go powoli pracuje nad nową płytką, którą niebawem wam zaprezentuje. 

Teraz jednak zapraszam do komentowania i zadawania pytań, na które postaram się odpowiedzieć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz